Історико-краєзнавчий музей засновано в 1975 році на базі Широківської СЗШ №2 до 30-ї річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні, після злиття шкіл музей продовжив свою роботу в стінах Широківської СЗШ №1. Музей має три зали:
1. Краєзнавча - характеризує період проживання населення селища в першій половині ХІХ століття.
2. «Зала бойової слави» 1941-1945 роки.
3. «Зала пам’яті»
Експонати:
· Похвальна грамота Ганенка Володимира ,1936р.
· Похвальна грамота Масляного Альбіна ,1938р.
· Посвідчення про нагородження орденом Великої Вітчизняної війни 1 ступеня Малишка М.Д.
· Посвідчення Курила М.М. видане Українським штабом партизанського руху від 5 лютого 1945 р. №18809.
· Подяка Верховного Головнокомандуючого Маршала Радянського Союзу Й.В.Сталіна Крапотки Д.П. та Апостола П.Я.
· Характеристика успішності студента 4 –го курсу Макіївського металургійного технікуму Горбаня Володимира, 1936-1937н.р. (воїна-визволителя Широкого).
· Лист з фронту воїна-визволителя Широкого Манука Назаретяна до матері.
· Осколок Рейхстагу.
· Офіцерський планшет.
· Металева польова сумка медсестри.
· Солдатські каски.
· Гільзи від снарядів.
· Солдатський казанок.
· Солдатська кружка.
· Сокира, виготовлена до війни воїном-визволителем Широкого Литовцевим І.П.
· Фото часів Великої Вітчизняної війни воїнів 11 штурмової бригади, фото командира 129стрілецького полку Гадельшана , героїв Радянського Союзу Попова, Потьомкіна.
Форми роботи музею:
· Екскурсії в музей.
· Пошукова робота.
· Тимурівська робота.
· Екскурсії по місцях бойової слави.
· Гурток «Історики-краєзнавці»
· Відкриті виховні години, зустрічі з ветеранами війни.
Шкільний музей був заснований в 1975 р. до 30-ї річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні. Музей бойової слави – центр військово-патріотичного виховання в школі. При музеї діє гурток „Історики-краєзнавці”, яким керує вчитель історії Голуб Л.В. Членами гуртка є учні 7-11 класів. При музеї створена рада музею. В музеї постійно проводяться екскурсії, присвячені Дню армії України, річниці визволення Широкого від німецько-фашистських загарбників, Дню Перемоги. Екскурсії проводяться для учнів 1-11 класів.
29 лютого – 1 березня, в день визволення Широкого, в школі проводяться урочисті лінійки для учнів 5-11 класів, на які запрошуються ветерани Великої Вітчизняної війни, учасники боїв за визволення Широкого.
З нагоди річниці Перемоги проводяться зустрічі з ветеранами Великої Вітчизняної війни, уроки мужності, виховні години „Ніхто не забутий, ніщо не забуто”, „Будемо гідні слави героїв”, „Подвигу жити в віках”, „Про ,що мовчать солдатські могили”
Спільно з директором шкільного музею бойової слави Голуб Ларисою Василівною та директором районного історик-краєзнавчого музею Бай Любов’ю Панасівною розроблено орієнтовні маршрути екскурсій та походів по місцях історичної та бойової слави Широківщини:
1 клас – "Легенди Широкого " Екскурсія по березі річки Інгулець, парку ім. Т.Г.Шевченка.
2 клас – "Подорож у далеке минуле " Екскурсія до скіфських баб, козацьких хрестів по центральній площі.
3 клас – "Чи знаєш ти головну вулицю ?” Екскурсія по вулиці Леніна з коментарем, що тут і де було в різні часи.
4 клас - "Пивоварний завод Штекеля та млин Левенштейна "Екскурсія до пивзаводу та комунгоспу (там був млин)
5 клас - Екскурсія до районного історико-краєзнавчаого музею.
6 клас – "Широківська залізниця” Екскурсія від биків і кринички до лікарні.
7 клас – Мандрівка по історичних місцях Широкого:
- будинок військкомату (синагога, Широківська СШ);
- гастроном (ливарний двір Шубинського);
- меморіальні дошки В.Біднову, П.Темченку;
- пам’ятник жертвам голодомору;
- меморіальний комплекс.
8 клас "Ніхто не забутий, ніщо не забуто” Екскурсія в с.Інгулець (колонія)до місця розстрілу євреїв, пам’ятника жертвам фашизму.
9 клас – „Широківська Хатинь " Екскурсія в с.Радевичево до братської могили.
10 клас – "Козацькими шляхами” .Екскурсія в с.Шестірня :козацькі поселення, шкільний музей.
11 клас – "Флора і фауна рідного краю” Екскурсія-похід в Кобильну балку.
Гуртківці зібрали матеріали про наших земляків – учасників Великої Вітчизняної війни, про долю широчан в роки війни. Так, зокрема зібраний матеріал (спогади, фотографії) про Заріцького Б.П., Шапаря П.П., Костенка Є.М, Шубу Л.М., Бобиря О.С., Положешного Г.Д.,Шелудька К.Я., Макаренка О.Д., Семенкова А.Ю., Медвєдєва П.К., Масляного С.А.
Проводяться акції : «Забуті могили”, „Збережемо пам'ять про подвиг”, „Труд і турботу вам, чий подвиг безсмертний”.
Учні школи прийняли активну участь в акції «Колосок пам’яті”, приуроченій 75 річниці Голодомору 1932-1933рр.Було зібрано 37 свідчень очевидців тих страшних часів.
В 2009 році учні школи прийняли участь у Всеукраїнській акції «Людяність у нелюдяний час», зібравши свідчення очевидців Голодомору 1932-1933рр.
Гуртківці приймають активну участь у Всеукраїнській історико-географічної експедиції «Історія міст і сіл України». Результатом пошукової роботи стали «Нариси з історії Широкого».
Музей став основним центром військово-патріотичного виховання у школі. Він складається з трьох залів: краєзнавчого, бойової Слави, залу Пам’яті. У залі бойової Слави обладнано експозиції. які розповідають про героїзм і мужність воїнів-визволителів і воїнів-земляків у роки Великої Вітчизняної війни.
Експозиції музею розповідають про участь наших земляків у вирішальних битвах Вітчизняної війни. Так в обороні Москви брали участь Усик С.Л., Нащокін П.Г., в боях за Одесу – Гут Ю.І., за Київ бились Шинкаренко С.І., Шевченко І.І., учасниками битви на Орловсько-Курській дузі були подружжя Сушко Н.П., Сушко П.М. Ленінград захищав Апостол П.Я.; Невінчаний А.М. та Шуба Л.І. брали участь у Сталінградській битві.
На почесному місці знаходиться експозиція, присвячена легендарному подвигу нашого земляка Миколи Курила, який ціною свого життя, наслідуючи подвиг Олександра Матросова, знищив замаскований на висоті Суворова ворожий дзот, закривши собою амбразуру дзота. Іменем Миколи Курила названо вулиці в нашому селищі та в м.Бендери. Про нього розповідають матеріали в музеях міста Бендери, в селах Хаджимус, Гіски.
Приваблює екскурсантів діорама „Переправа через річку Інгулець”, а також експозиція , на якій розміщено матеріали про 11 штурмову бригаду, воїни якої під шквальним вогнем ворога наводили переправу щоб визволити місто Інгулець.
В музеї розміщені матеріали, які розповідають про дивізії, що визволяли Широке. Наказ про визволення Широкого від фашистів одержала 57 стрілкова дивізія, якою командував Герой Радянського Союзу Шеменков. В музеї є фотографії багатьох Героїв Радянського Союзу цієї дивізії: Карнаушенка, Шульгіна, Шкарлєтової, Нєвежена.
Є в музеї також експозиція, присвячена нашим землякам, хто визволяв Західну Європу від коричневої чуми. Серед них Батожок К.Т.,Курило В.Г., Деменська М.В., Анохіна М.Г. Рибаков В.В.
Наступна експозиція розповідає про партизанський загін „Родіна”, що діяв на території окупованої Чехословаччини. Комісаром загону був наш земляк Мельник Г.М. В музеї зберігаються особисті речі героя, альбом з фотографіями побратимів по зброї з Чехословаччини, книги про подвиги загону Горницького: «Під Моравською Остравою» , «Среди врагов и друзей», а також чехословацькі газети з описом подвигу загону. Особливо хвилюють відвідувачів експозиції залу Пам’яті . Вони розповідають про загиблих воїнів при визволенні Широкого. Усього за Широке загинуло більше 300 воїнів.
Дві експозиції присвячені народним месникам, партизанам з’єднання генерала Сабурова і загону Сєднєва, що діяв на територіях Широківського, Криворізького районів Дніпропетровської області та Казанківського району Миколаївської області.
На карті Європи червоними зірочками позначено де загинули Широчини, несучи народам Європи визволення від фашизму.